Dag 1 - Torsdag
Avresa på förmiddagen från Arlanda till Moskva. Flygresan tar två timmar.

Vid ankomst sker transfer till hotellet och gemensam middag.

19:00 Visning av Ryska Vodkamuseet. Efter visningen bjuds vi på snittar och snacks. Till detta får vi prova klassiska ryska drycker.

Dag 2 - Fredag
09:30-12:30 Stadsrundtur.

Guiden berättar om Moskvas historia medan vi passerar och stannar till vid Bolsjojteatern, Arbat (den kända affärsgatan/marknadsplatsen), Leninbiblioteket, Revolutionsplatsen, Segerparken, Den okände soldatens grav, Frälsarkatedralen, Moskvauniversitetet, ”Vita Huset” m.m.

12:30 Lunch på restaurang intill Röda Torget.

14:00-17:00 Kreml.
Besök av den mytomspunna gigantiska fästning (muren är 2235 meter lång) där president Medvedev numera huserar. Vi besöker tre kyrkor inne på Kremlområdet, bl.a. Uspenskijkatedralen (Marie Bebådelsekatedralen) samt Livrustkammaren. Livrustkammaren är Rysslands äldsta museum. Där finns unika samlingar från 1100-talet och framåt av juveler, hovdräkter, militära paradutrustningar, gåvor till den ryske kejsaren från Bysans och andra historiska stater samt diverse verk som skapats i Kremls verkstäder.

Speciellt vagnsparken är mycket sevärd. Vi får se alla vagnar som Peter den Store, Katarina den Stora och andra regenter färdades i. De berömda Fabergé-äggen ingår också i samlingen. Vi tar också en titt på tsarklockan och den mäktiga tsarkanonen.

19:00 Middag

Dag 3 - Lördag
09:30-12:30
Tretiakovgalleriet.

Galleriet har etthundrafemtiotusen verk och är det absolut främsta museet för rysk konst från 1100-talet och fram till 1900-talet. Galleriet tillhör de 10 mest kända muséerna i världen och har den finaste ikonsamlingen som står att finna. Galleriet har också en betydande rikedom av porträttmålningar och andra betydande verk av alla kända ryska konstnärer. Man kan utan problem tillbringa en vecka på Tretiakovgalleriet. Vi väljer ut de intressantaste delarna.

12:30 Lunch.

Efter lunch är dagen fri för egna strövtåg och avslutande shopping. 

19:00 Vi avslutar dagen med gemensam middag. 

Dag 4 - Söndag
Avresa med flyg på morgonen.


 

Snabbsökning