Program för 2-veckors kurs i Jalta 2010

Observera att detta program enbart gäller för kurser 3/5-18/10. Det går att åka till Jalta även vid andra tidpunkter men då är programmet inte lika omfattande.
Vi reserverar oss för eventuella förändringar i programmet. Utflykterna genomförs beroende på om det finns tillräckligt intresse bland studenterna.

Våra representanter hjälper också till med tåg- och flygbiljetter samt hotellrum för den som på egen hand vill besöka någon annan ort.

DAG 1 - MÅNDAG
Ankomst till Jalta. Inkvartering.

DAG 2 - TISDAG
09.30 Test samt gruppindelning och start av undervisningen. Därefter undervisning varje dag 09:30-13:00, samt extraundervisning måndag, tisdag och torsdag 14:30-16:30.
13.00 Informationsmöte.

DAG 3 - ONSDAG
14.00-16.00 Stadsvandring med guide, gratis.

DAG 4 - TORSDAG
18.00-21.00 Vinprovning (285:-). Vi åker till Massandra, 5-10 minuter från skolan och närvarar vid tillverkningen av vin och champagne samt provsmakar resultatet.

DAG 6 - LÖRDAG
09.00-18.00 Balaklava och Sevastopol inkl lunch (585:-).
På vägen till Sevastopol ligger den gamla sovjetiska ubåtsbasen Balaklava. Det var bl.a. här ryska flottan förvarade sina båtar och kärnvapen efter andra världskriget och ända fram till år 1996. Vi besöker ett museum som är placerat i de talrika tunnlarna inne i berget och får en inblick i historien samt tar del av några av de mest hemliga objekten ur Sovjets Svartahavsflotta. Det känns som att kliva rakt in i en gammal Bondfilm.
Därefter tar vi en halvtimmes båttur som avslutas med en strandpromenad vid kusten.
Vi fortsätter vår färd vidare till Sevastopol. Efter lunch åker vi till det berömda Panoramamuseet där vi via världens största väggmålning kan leva oss in i Krimkriget (år 1853-1856).
Dagens program avslutas med en stadsrundtur i Sevastopol och en kopp kaffe i centrum av staden. Efter fikat åker vi tillbaka till Jalta.

DAG 9 - TISDAG
14.30-18.30 Utfärd till Livadia inkl middag (385:-).
3 km från Jalta, med bedårande utsikt över Svarta Havet, ligger tsarens sommarpalats, Livadia. Livadia är fyllt med foton och målningar av den siste tsaren, den olycksalige Nikolaj II, och hans familj.

Livadia är dock mest berömt för Jalta-konferensen 4-11/2 1945. Det var här Stalin, Roosevelt och Churchill tillbringade 1 vecka tillsammans för att avgöra vad som skulle hända med Nazityskland och övriga Europa efter tyskarnas snart förväntade nederlag. Resultaten från Jalta-konferensen styrde Europas öde från 1945 och fram till Berlinmurens fall 1989. Under en rundvandring på Livadia får vi se var Stalin/ Roosevelt/ Churchill konfererade och avnjöt sina måltider.

Vi avslutar rundvandringen med att inta middag i tsarens egen restaurant, ”Tsarskaja Kuchnja”. 

DAG 11 - TORSDAG
16.00-20.30 Båttur till Gurzuf inkl middag (445:-).
Vi äntrar en båt nere i Jaltas hamn. Båten tar oss längs kustremsan till Gurzuf, mest berömt som Tjechovs favoritstad. Här författade han några av sina mest klassiska noveller. Vi lägger till i Gurzuf samt äter middag på en mysig restaurant vid strandkanten. Efter middagen glider vi tillbaka till Jalta.

DAG 13 - LÖRDAG
09.00-15.00 Vorontsov-palatset, Svalboet samt Ai Petri inkl lunch (485:-).
Greve Vorontsov tillhörde Katarina den Storas absoluta favoriter. Grevens palats i Alupka är ett oerhört intressant arkitektoniskt mästerverk. Också slottsträdgården ger ett bestående intryck på besökaren. Efter besöket åker vi vidare till Svalboet (”Swallows nest”), denna märkliga borg längst ut på en klippa i havet. De flesta har nog någon gång sett borgen på bild. Den förknippas intimt med Krim.

Från Alupka tar vi sedan kabinbanan upp till Ai Petri, en bergstopp 1100 meter över havet och beundrar den hänförande utsikten över södra Krim. Här äter vi lunch. Man kan också passa på att ta en kortare ridtur med häst eller kamel. Vi åker sedan tillbaka med kabinbanan till Alupka och återvänder till Jalta.

DAG 14 - SÖNDAG
Hemresa

Snabbsökning

Paketresa